Homepage

Tento server přináší informace o možnostech grantového financování projektů.
Pro přidání tiskové zprávy nebo článku využijte vstup přes encyklopedické heslo organizace, jež grant vypisuje [možnost vyhledání].

Prohlášení Rady města Šumperk k "Zákonu o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních"

Rada města Šumperk zásadně nesouhlasí s přijetím nového zákona ("Zákon o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních"), který je pro občany celého regionu velmi nevýhodný. V případě jeho přijetí by občané byli od 1. ledna 2008 v šumperské nemocnici ošetřeni pouze v akutních případech, v ostatních případech by museli využít nemocnice v jiných městech.
Rada města se rozhodla vyjádřit svůj nesouhlas zasláním Prohlášení Rady města Šumperka předsedovi poslanecké sněmovny a všem poslancům s vírou, že zákon v navrhované podobě nebude přijat.

Bc. Andrea Jahnová
Tisková mluvčí
MěÚ Šumperk

Znění Prohlášení Rady města Šumperk:
Prohlášení RM Šumperk k "Zákonu o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních"
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci!

S jistým neklidem již několik měsíců sledujeme pohyb výše uvedeného zákona mezi Poslaneckou sněmovnou, Senátem a nyní i prezidentskou kanceláří. Z mediálních vyjádření některých vládních činitelů vyvozujeme, že jste připraveni zákon "přehlasovat" a tím spustit nepředvídatelný a nekontrolovatelný sled událostí nejen v Šumperku, ale i v rozsáhlém regionu, ve kterém žije více než 100 tisíc lidí.

Žádáme vás, abyste vše ještě jednou uvážili a pro zákon v navrhované podobě (sněmovní tisk číslo 810/11) nehlasovali! Zcela správně se ptáte, kde bereme troufalost k takovému vyjádření. Naše zdůvodnění jsme shrnuli do následujících bodů:
  1. Podle návrhu zákona nebude v Šumperku ani na území okresu od 1.1.2008, tedy za 18 měsíců, existovat žádná nemocnice, ve které by bylo jiné než akutní ošetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
  2. Nejbližší nemocnice pro jiné než akutní zákroky bude vzdálena 60 km od Šumperka, 100 km od okrajových částí šumperského okresu.
  3. Český stát rozhodl o privatizaci nemocnice v roce 1993. Máme-li být kvůli tomu trestáni, je třeba říci, že za to více než 100 tisíc občanů regionu ani vedení města v roce 2006 nemůže.
  4. V letech 2000-2002 jsme se snažili ve spolupráci se zbytkovou NsP a bývalými vlastníky Nemocnice Šumperk spol. s.r.o. o převedení nemocnice na stát. Tento proces stál dva roky práce a stovky tisíc korun za právní služby ministerstvo zdravotnictví, město, NsP i Nemocnici Šumperk spol. s.r.o. Jednání vedl náměstek Pohanka, který celou akci ukončil v květnu 2002, ve chvíli, kdy bylo vše připraveno, s jediným vysvětlením, že se blíží volby!! Po volbách se s námi skutečně na ministerstvu zdravotnictví již nikdo nebavil. Tento projekt, který nabízel nemocnici státu, byl z úrovně státu ODMÍTNUT!
    Rozhodli jsme se tedy jít jinou cestou a být nápomocni vyřešení problematiky v nemocnici (tři vlastníci majetku, komplikované smluvní vztahy - vše se promítalo do ekonomické situace). Po dohodě s Olomouckým krajem jsme majetkově převzali operační pavilony, uzavřeli nájemní smlouvu s novým provozovatelem, který se dnes jmenuje " Šumperská nemocnice a.s."
    Od chvíle, kdy se tato společnost ujala reálného vlastnictví, se pracuje na zefektivnění a zkvalitnění péče rychlým tempem a dle našeho názoru nemocnice může sloužit jako pilotní projekt "efektivní práce v nemocnici okresního typu" a také pilotní projekt spolupráce mezi provozovatelem nemocnice a městem.
  5. Velmi nás zaráží a připadá nám v demokratickém státě neuvěřitelné, že za celou dobu přípravy a projednávání zákona s námi takto závažnou věc, která se dotkne desítek tisíc lidí v našem regionu, nikdo nekonzultoval!
  6. Pokud by mělo být důvodem likvidace plnohodnotné nemocnice v Šumperku to, že ji provozuje soukromý subjekt, rádi bychom upozornili, že nemocnice takto funguje 13 let, nikdy nepotřebovala oddlužení za pomoci státu. Naopak, zaplatila do státní pokladny (FNM) více než 100 milionů korun. Možná právě těmito penězi byly oddluženy státní nemocnice. Další desítky milionů zaplatila nemocnice na úrocích bankám.
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci.

Jsme přesvědčeni, že jde o nedorozumění, které vám nebylo při projednávání zákona dostatečně vysvětleno. O tom svědčí i výrok ministra zdravotnictví v rozhovoru pro MF Dnes 22.4.2006, ve kterém MUDr. Rath říká, že "základní seznam byl sestaven tak, aby v každém okrese byla jedna nemocnice, vybírala se ta největší, nejlépe vybavená". Pokud jste dostali ve sněmovně takovou informaci, nezakládá se na pravdě. V okrese Šumperk, který patří k největším v republice, není ŽÁDNÁ nemocnice zařazená v seznamu a pokud je nám známo, není žádná nemocnice zařazena ani v sousedním okrese Jeseník. Nejbližší nemocnice se tak bude nacházet 60 km od Šumperka a 100 km od jeho okrajových částí.
Naléhavě proto žádáme, abyste odmítli zákon, který likviduje běžně dostupnou neakutní lékařskou péči v šumperské nemocnici již za 18 měsíců.

V opačném případě nám prosím odpovězte před hlasováním na otázku, kde budou ošetřeni naši občané 1. ledna 2008 a v dalších dnech, měsících a letech!
Argument, že stát vybuduje v regionu další nemocnici, který jsme pouze zaslechli, snad nemůže nikdo myslet vážně.

S pevnou vírou, že rozum zvítězí

Rada města Šumperka



Schváleno v Radě města dne 11.5.2006 absolutním počtem hlasů

Výsledek hlasování 9:0:0
Jménem všech členů Rady města Šumperka
Zdeněk Brož, starosta města

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Městský úřad Šumperk
Zveřejněno 15.05.2006 v 13:50 hodin



Copyright 1998-2025 © infoSystem.cz